Zbunjuje vas izbor prave mape za vaš vebsajt ili aplikaciju? Još uvek se pitate koja je razlika između Dynamic, Static i Embed mape? Google Maps vam nudi širok spektar opcija, i znamo da to može biti zbunjujuće. Zato smo pripremili kratak pregled svih tipova mape za koju verujemo da će vam pomoći da razumete razlike.
Dynamic, Static, Embed mape… koju opciju odabrati?
Možda nije očigledno, ali zapravo nije toliko komplikovano. Sve se svodi na namenu mapa. Bilo da pokušavate da pokažete gde se nalazi vaša firma uz pomoć markera ili pravaca, pratite poziciju vaših asset-a u realnom vremenu ili prilagodite stil mape tako da odgovara dizajnu vaše veb stranice, morate biti sigurni koja vrsta mape je najbolja za to.
Postoji nekoliko pitanja koje treba razmotriti pre nego što odaberete određenu vrstu mape za vaše poslovanje:
- Koji su moji poslovni ciljevi – šta želim postići sa mapom, kako ona podržava moje poslovanje?
- Ko su moji korisnici – koje informacije očekuju od mene, od čega će imati koristi?
- Koje dodatne informacije želim prikazati na svojoj mapi – dodati custom layer-e sa mojim biznis lokacijama, rutama, prodajnim mestima itd?
- Koje usluge su mi potrebne sa mojom mapom – prikaz ulice, geolokacija, udaljenost, pravci?
- Kako želim da prikažem dodatne informacije – kroz crteže, linije, custom ikonice itd.?
Nakon što odgovorite na ova pitanja, na Google Maps Platformi imate četiri vrste mapa koje možete odabrati:
- Dynamična mapa (Dznamic map) je interaktivan objekat. Korisnik može slobodno da pomera, zumira ili menja layer-e mape. Veb stranica ili aplikacija prikazuje mapu koristeći JavaScript.
- Statična mapa (Static map) je samo slika dodata na veb stranicu sa jednostavnim HTML-om. Nije interaktivna, što znači da nema pomeranja, zumiranja ili menjanja slojeva mape.
- Napredna embedovana mapa (Embed Advanced map) omogućava vam da postavite interaktivan frejm sa mapom na vašu stranicu sa jednostavnim HTML-om (dodavanjem URL-a). Osim označavanja mesta sa pinom, možete na njoj prikazati i Street View, rute ili umetnuti polje za pretragu.
- Embedovana mapa (Embed map) omogućava vam da postavite interaktivan okvir sa mapom na vašu stranicu sa jednostavnim HTML-om (dodavanjem URL-a). Možete postaviti jedan marker na nju.
Svaka od ovih vrsta mapa ima različite mogućnosti kao i različito korisničko iskustvo za vašu aplikaciju ili veb stranicu.
Dynamic Maps
Kao što možete primetiti, najnaprednija opcija je dinamička mapa koja vam omogućava čitav niz različitih stvari koje možete raditi sa mapom – možete dodavati svoje objekte i lejere, crtati na njoj, stilizovati je, pronalaziti rute, dodavati koliko god želite markera, pretraživati mesta, koristiti Street View, geolocirati, koristiti autokompletiranje. Treba imati na umu da samo dinamičke mape potpuno sarađuju sa svim Google Maps veb uslugama, na primer, geolokacija. Sa ovom vrstom mape možete postići više nego sa bilo kojom drugom. To je ono što čini dinamičku mapu tako popularnom i često korišćenom.
– Kompletno interaktivno iskustvo – pomeranje, zumiranje, menjanje slojeva
– Stilizovanje mape i markera
– Dodavanje custom lejera
– Prikaz informacija o interesantnim lokacijama (POI – Point of interests)
– Opcije za rute
– Pretraživački režim i usluga autokompletiranja
– Potrebne su određene veštine razvoja – JavaScript
– Zahteva malo više internet protoka, što ne bi trebalo da bude problem u modernom svetu (mada imajte to na umu u slučaju mobilnih korisnika).
Primeri primene:
Static Maps
Statička mapa i dalje donosi mnogo vrednosti vašoj veb stranici, jer je možete stilizovati, postaviti nekoliko markera ili crtati na njoj. Međutim, korisničko iskustvo je ograničeno, što može biti korisno kada želite da korisnici ne budu ometani i da se fokusiraju na ono što želite da im predstavite. Na primer, dobro služi za vizualizaciju fiksnih lokacija, kao što su hoteli, parking mesta, kako bi se dobila ideja o tome gde se nalaze.
– Lako se implementira – bez JavaScript-a
– Lagana je
– Stilizovanje mape i markera
– Postavljanje nekoliko markera
– Crtanje na mapi
– Nema interakcije sa mapom – nema zumiranja, pomeranja, menjanja slojeva
– Nema opcija za rute
– Nema prilagođenih slojeva
– Nema informacija o POI
Primeri primene:
Embed Advanced and simple Embed Maps
To je najjednostavniji način da dodate mapu na vašu veb stranicu, samo treba da postavite URL i implementirate ga u HTML kod. Nema potrebe za JavaScript-om. Embed Advanced mapa i dalje nudi mnogo u smislu poslovne vrednosti – Street View, pretragu i prikaz putanje između dve ili više određenih tačaka na mapi, kao i udaljenost i vreme putovanja. Simple Embed mapa se preporučuje samo kada nema potrebe za dodatnim informacijama osim lokacije određenog mesta.
– Kompletno interaktivno iskustvo – pomeranje, zumiranje, menjanje slojeva
– Veoma lako se implementira – bez JavaScript-a
– Prikaz informacija o POI
– U Embed Advanced mapi možete prikazati Street View i rute
– Nema prilagođavanja ili stilizovanja
– Nema custom lejera
– Nema crtanja na mapi
– Može se postaviti samo jedan marker
– Klik na tačku preusmerava krajnjeg korisnika na vebsajt Google Maps (otvara se u novom tabu)
Primer primene:
Vizuelni uporedni prikaz tipova Google mapa
Jedna slika govori više od hiljadu reči. Zato smo pripremili vizuelni uporedni prikaz svih tipova mapa. Molimo vas da odvojite trenutak da pogledate grafičku prezentaciju gore navedenih karakteristika.
Kao što možete videti, uz pomoć našeg kratkog vodiča, kada odgovorite na nekoliko osnovnih pitanja o vašem poslovanju i ulozi mapa u njemu, nije tako teško odabrati vrstu mape. Bez obzira da li želite samo da označite lokaciju vaše firme ili izgradite naprednu aplikaciju za rute, Google Maps vam omogućava da to uradite na svoj način. Možete iskoristiti sve što čini Google Maps jedinstvenim i izvanrednim – najšira baza POI, ulični prikaz, odličan autokompletiranje, ili se jednostavno držati osnovnih funkcija.